logomobile

facebookInstagram twitteryoutubemail icon

Άδοξα τελείωσε χθες το απόγευμα το ταξίδι του Παπάγου στα γήπεδα της Α2. Στη σειρά των αγώνων στα πλέι άουτ, οι ''Στρατηγοί'' δε τα κατάφεραν και μετά από ένα αμφίρροπο και επεισοδιακό παιχνίδι, ηττήθηκαν χθες στο ''Σαλούν'' από το Μαρούσι με 72-74. Το αρνητικό αυτό αποτέλεσμα έστειλε την ομάδα μας στη ΒΈθνική, σε αντίθεση με τους νικητές που παρέμειναν στην Α2.

Ο αγώνας :

Στο κατάμεστο από φιλάθλους των 2 ομάδων, κλειστό του Παπάγου, διεξήχθη ένα ντέρμπι ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στο Ελληνικό μπάσκετ κατά τη δεκαετία του 90' στην Α1 και όχι μόνο. Ήταν ένα κομβικό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες, με τον Παπάγο να θέλει να ισοφαρίσει τις νίκες σε 2-2 και για οδηγήσει τη διαδικασία των μπαράζ σε 3ο παιχνίδι, ενώ το Μαρούσι ήθελε με τη σειρά του το διπλό για να εξασφαλίσει την παραμονή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μέσα σε ατμόσφαιρα που θύμισε Α1, ο Παπάγος μας ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση ( 7-2 με τρίποντο του Φιλιππάκου ), με τον Παπαπέτρου και τον Σάλεχ να είναι οι... καπετάνιοι στο ξεκίνημα του ματς, με συνέπεια οι ''Κυανόλευκοι'' να πάρουν καλή διαφορά και οι φίλαθλοι μας να ανεβάσουν κατακόρυφα την εμψύχωση τους. Έτσι λοιπόν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, βρήκε την ομάδα του Σάββα Κατσούνη να προηγείται σε διψήφια επίπεδα ( 25-15 ). Η 2η περίοδος ξεκίνησε όπως το τζάμπολ με το σύνολο μας να μπαίνει εξίσου δυνατά με τρίποντο του Γκάτζο ( 28-15 ). Στη συνέχεια, η ροή του αγώνα άλλαξε, με το Μαρούσι να παίρνει τον έλεγχο και να γεμίζει με άγχος τον αντίπαλο του και με ένα σερί 9-0 μείωσε στους 4 ( 28-24 ). Με την είσοδο ωστόσο του παίκτη μας, Κώστα Δέδε, η απόδοση της ομάδας βελτιώθηκε και ξαναπήρε ένα καλό προβάδισμα ( 37-28 ). Όμως, οι φιλοξενούμενοι ξαναπλησίασαν σε απόσταση βολής, μειώνοντας με τρίποντο buzzer-beater σε 38-33, σκορ με το οποίο οι 2 ομάδες ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο. Σε ένα ημίχρονο, στο οποίο ο Παπάγος ήταν πολύ καλός από την περιφέρεια, στοιχείο που έλειψε από τον αγώνα της Τετάρτης στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, το Μαρούσι συνέχισε την αντεπίθεση του. Κάνοντας την ολική επαναφορά στο παιχνίδι, οι ''Κιτρινόμαυροι'' πέρασαν για 1η φορά μπροστά στο σκορ με 38-40 με ένα σερί 12-0. Μάλιστα, αύξησαν το προβάδισμα στους 5 πόντους ( 43-48 ) σε ένα διάστημα όπου από τη στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ, μέχρι εκείνο το σημείο ο Ξυδάς με τον Μιχαλούτσο κυρίως, τράβηξαν το κουπί. Οι γηπεδούχοι όμως, επέστρεψαν στο ματς όπου με τρίποντο του Άρη Ψαρά ισοφάρισαν σε 53-53, ξεσηκώνοντας και πάλι τους φιλάθλους! Οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα ( 53-57 ), αλλά ο Δέδες απάντησε με τρίποντο από πλευράς Παπάγου ( 56-57 ), σκορ 3ης περιόδου. Τα τελευταία 10 λεπτά ετοίμαζαν ένα δυνατό ντέρμπι, κάτι που τελικά επιβεβαιώθηκε. Αρχικά, ο Παπαπέτρου έδωσε προβάδισμα στον Παπάγο ( 59-57 ), αλλά ο Σουρλής απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το Μαρούσι ( 59-60 ). Οι ''Στρατηγοί'' απάντησαν με ένα δικό τους σερί ( 64-60 ) με μπροστάρη τον Φιλιππάκο. Κάπου εκεί όμως, το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ντακούλια προσπέρασε με 66-68, ενώ ο ίδιος 1.30 λεπτό περίπου πριν το τέλος, έκανε το 70-71 και το 71-73 μετά από βολή του Μελισσαράτου από πλευράς γηπεδούχων. Ο ίδιος με 1/2 βολές έκανε το 72-73, ενώ ο Μιχαλούτσος με επίσης 1/2 βολές έκανε το 72-74 για το Μαρούσι, 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Παπάγος είχε την τελευταία επίθεση, την ευθύνη για το τελευταίο σουτ την πήρε ο Κώστας Δέδες, το τρίποντο του οποίου ήταν άστοχο και έτσι το Μαρούσι μέσα σε πανηγυρισμούς, παρέμεινε στην κατηγορία, σε ένα παιχνίδι όπου στο τέλος στιγματίστηκε από επεισόδια 10-15 περίπου λεπτών.

Κάπως έτσι, με αυτό το δυσάρεστο αποτέλεσμα, γράφτηκε ο επίλογος του Παπάγου μας στην Α2 και έτσι τη νέα σεζόν θα αγωνιστεί στη Β'Εθνική.

Παπάγου - Μαρούσι 72-74

Διαιτητές : Τσαρούχα - Καλδίρης - Θεοδωρόπουλος

Παπάγου ( Κατσούνης ) : Μελισσαράτος 6 ( 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κόψιμο ), Γκάτζο 3 (1), Αποστολίδης 6 ( 3 ασίστ ), Δέδες 8 ( 1/5 τρίποντα ), Ζώρζος 5 ( 1/3 τρίποντα ), Παπαπέτρου 13 ( 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ ), Ψαράς 3 (1), Φιλιππάκος 22 ( 7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο ), Κιαπέκος, Σάλεχ 6 ( 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο )

Μαρούσι ( Κεραμιδάς ) : Σεργιένκο 1, Στασινός, Μπάκας 1, Ξυδάς 13 ( 2/7 τρίποντα ), Ντακούλιας 23 ( 8/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ ), Κανέλλης, Στούκας 2, Ρεκουνιώτης 14 ( 7/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ ), Σουρλής 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 13 ( 4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ )